in

Ogród w stylu angielskim – jakie meble ogrodowe wybrać do takiej przestrzeni?

gród w stylu angielskim – jakie meble ogrodowe wybrać do takiej przestrzeni

Ogrody w stylu angielskim, zwane także cottage garden, cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – są niebanalne, a jednocześnie swojskie. Dają wrażenie ciepłej, przytulnej atmosfery. Podkreślają piękno dzikiej natury, swobodę i romantyzm polskich krajobrazów. Marzysz o takim zakątku tylko dla siebie? Sprawdź, jak dobrać do niego meble!

Ogród w stylu angielskim – czyli jaki?

Styl angielski w projektowaniu ogrodów cechuje się umiłowaniem naturalności. Nie ma tu zbyt wiele miejsca na symetrię i równo przystrzyżone krzaczki. Przestrzeń powinna wydawać się w pewnym sensie dzika i tętniąca życiem, choć – mimo wszystko – zwykle jest starannie zaplanowana.

By osiągnąć efekt swobody i organiczności, rośliny w ogrodzie sadzi się nieregularnie, podkreślając nimi także nierówności terenu. Ponadto wykorzystuje się naturalne zbiorniki wodne oraz materiały wykończeniowe, takie jak drewno i kamień. Trawniki nie są strzyżone zbyt nisko, a brzegi ścieżek rozmyte – dzięki zasadzonym wokół drobnym roślinom. Częstym elementem obserwowanym w angielskich ogrodach są też pergole.

gród w stylu angielskim – jakie meble ogrodowe wybrać do takiej przestrzeni

Meble do ogrodu w stylu angielskim

Odpowiednie meble ogrodowe są bardzo ważne w aranżacji w stylu angielskim. Nie mogą wyłamywać się z konwencji i muszą wpisywać się w naturalne otoczenie. W innym przypadku popsują cały efekt. Aby utrzymać i podkreślić dzikość przyrody, wykorzystuje się:

  • meble żeliwne – wykonane z cienkich elementów metalowych, najlepiej ciekawie powyginane, imitujące naturalne kształty pędów winorośli czy konarów drzew. Dają romantyczny i delikatny efekt. Nie przytłaczają otoczenia, a wpisują się w jego konwencję;
  • meble drewniane – o klasycznych kształtach, najlepiej białe lub stylizowane na nieco zużyte. To pomaga stworzyć poczucie naturalności i swojskości. Najlepiej sprawdzą się zestawy wykonane z sosny, której drewno łatwo nasiąka farbą i impregnatami, więc da się łatwo przemalować i postarzać. Jest przy tym naturalnie odporne na wilgoć, pęcznienie i odkształcanie. Inne idealne do ogrodu angielskiego drewna rodzime to: wytrzymała akacja, odporny na działanie szkodników modrzew czy trwały i elegancki dąb. Z drzew egzotycznych polecane są: merbau, teak lub bambus.

Niekiedy w ogrodach angielskich stosuje się również meble z technorattanu (tworzywa sztucznego przypominającego plecionkę rattanową), jednak bywają one zbyt toporne do takich aranżacji – trudniej subtelnie wpasować je w otoczenie. Jednocześnie jednak technorratan ma dużo zalet, ponieważ jest odporny na plamy, wilgoć, odbarwienia i uszkodzenia mechaniczne.

Jakie meble i akcesoria wybrać do ogrodu angielskiego?

Nieodzowną częścią ogrodu w stylu angielskim jest pergola na kwiaty lub altanka. Ozdobione swobodnie pnącymi roślinami, będą zdawały się naturalną częścią ogrodu.

gród w stylu angielskim – jakie meble ogrodowe wybrać do takiej przestrzeni

Ponadto nie powinno zabraknąć stołu i krzeseł. W sklepach można znaleźć całe gotowe zestawy. W ogrodzie angielskim najczęściej spotyka się stoliki okrągłe lub prostokątne na cienkich nóżkach. Do tego krzesła lub ławki. By stworzyć klimat swobody i wypoczynku, można również zakupić leżaki lub fotele bujane.

Co ważne, w każdym ogrodzie angielskim powinna znajdować się ukryta wśród drzew czy krzewów ławeczka. Taki nastrojowy kącik można stworzyć także pod wspomnianą pergolą lub w okolicach zbiornika wodnego.

Ciekawą opcją mogą być też dekoracyjne stojaki na rośliny, np. wykonane z dwóch opartych o siebie drabin, starego roweru z koszykiem, dużej metalowej konewki lub taczki. Do celów dekoracyjnych warto wykorzystać też takie elementy, jak fragmenty ceglanego murku czy starego ogrodzenia drewnianego.

gród w stylu angielskim – jakie meble ogrodowe wybrać do takiej przestrzeni

Co ciekawe, wszystkie meble i akcesoria drewniane nie muszą do siebie idealnie pasować. Styl angielski to… uporządkowana iluzja zaniedbania! Łączenie różnych elementów podkreśli tylko naturalność i swobodę panującą w danej przestrzeni. W tym celu można np. ustawić wokół stołu krzesła z różnych zestawów lub pomalować je na odmienne kolory. Można także użyć starych mebli i wymieszać je z nowymi, a niektóre elementy sztucznie postarzyć. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia!

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zakup nieruchomosci

5 zalet skorzystania z pomocy doradcy kredytowego

Jak otrzymać pozytywy wniosek o odbiór lokalu przez sanepid?